2. mai 2017

Trump käis trumbid lauda (Vikerraadio (83) 2.05.2017)



Eelmisel nädalal tuli president Trumpi meeskond  välja tulumaksuplaaniga, mida suuresõnaliselt  lubas  ka valimisprogramm. Muudatused USA maksusüsteemis on alati laialdast tähelepanu tõmmanud - nii eeskuju  ja trendinäitamisega. Seega on ka meie jaoks oluline mõtestada maksumuutuste olemust ja aimata nende võimalikku mõju Eesti majanduskeskkonnale.  
Siiani räägitakse Ronald Reagani 1986 aasta tulumaksureformist, mis andis tõuke maksusüsteemi põhimõtete muutmisele ja  maksumäärade alandamisele paljudes riikides. Midagi sellist lubab nüüd ka Trump, öeldes, et tegemist on selle sajandi suurima  maksureformiga.
Väljapakutud tulumaksureform on suunatud isiku tulumaksu ja ettevõtete kasumimaksu vähendamisele ja lihtsustamisele.
USA maksukoormus  indiviidi tasandil on üks madalamaid OECD riikide seas ning seega  mingit maksuoptilist efekti on maksualandamisega raske saavutada.  Aga nagu ikka,  valija instinkt on suuresti föderaalmaksude vastane ja seega tulumaksu alandamine võetakse tänuga vastu. Kuigi uuringud näitavad, et ameeriklased tajuvad väga selgelt, et läbi tulumaksude panustatakse ka  oma riigi arengusse.
Indiviidi tasandil on pakutud välja 3 maksuastet tänase 7 asemel. Tegemist ei ole üleminekuga proportsionaalsele maksusüsteemile, küll aga läheb süsteem lihtsamaks  ja vähem progresseeruvamaks. Kavandatud madalaim tuluaste on 10%; keskmine ja 25% ja kõrgeimatele tuludele  kehtestataks 35% tulumaks võrreldes tänase 39,6% määra asemel. Mulle see meeldib, olen aastate vältel ka Eestile pea samasugust tulumaksumäärade kombinatsiooni soovitanud.
Missuguselt tulutasemelt need määrad kehtima hakkaksid?
Eelmise nädalal avaldatud maksuplaanis neid astmeid pole küll täpsustatud, aga kampaania käigus on näidatud astmed oleksid järgnevad  - euro arvestuses tõuseks 25%-ni  maksumäär alates 2800 eurost kuus ja 35%-ti oleks maksumäär 8600 eurot ületavalt summalt. Olgu täpsustatud, et tegemist on summadega peale mitmesuguseid mahaarvamisi. Aga mahaarvamiste süsteem on Ameerikas väga keeruline ja mitmetahuline.
Ühelt poolt, meilgi tuntud tulumaksuvaba miinimum kavatsetakse tõsta 1100 euroni kuus, mille tulemuseks on maksulaekumiste vähenemine.
Teiselt pool, seatakse ülempiir  n-ö individualiseeritud maha-arvamistele; muud maha-arvamised ei tohi olla suuremad kui  92 tuhat eurot aastas. See  peaks jälle riigikassasse raha juurde tooma.  Üllatav on aga soov piirata maksustatavast summast maha-arvamisi kohalikke kinnisvaramakse. Ameerika on maja- ja maaomanike riik ning võib arvata, et selline tulumaksukoormuse tõus  USA presidendi populaarsust ei kasvata.
Kasumimaksust ka. Plaan näeb ette vähendada kasumimaksu määra tänaselt 35% nii madalale kui 15%,  mis on küll väga jõuline samm. Tõsi, USA nominaalne kasumimaksumäär on OECD  riikide seas kõige kõrgem ning siinkohal on põhjus maksumäära alandada kindlasti olemas. Kuigi ka tänane tegelik USA ettevõtete maksukoormus on tänu paljudele mahaarvamistele oluliselt madalam.
Samuti, meelitamaks ameerikamaiseid rahvusvahelisi suurfirmasid tooma raha koju tagasi ja maksma USA-s rohkem  kasumimaksu,  kehtestatakse neile ühekordne madal „teretulemast koju“ maksupakett.
Mis on USA maksreformi eesmärk ja kas sellel võiks olla ka mõju meie majandusele või maksureformidele?
Maksureformide eesmärgiks on ergutada majanduskasvu. Majanduskasv on olnud 1-2 protsendipunkti madalam  kui pikaajaline keskmine 3% aastas.  Seega kasumimaksu mitmekordne alandamine peaks suurendama loomupäraselt majanduslikku aktiivsust nii läbi tarbimise kui ettevõtete majandustegevuse. Tuleb ka Eestis tuttav ette!
Kuidas siis kokkuvõttes Trumpi maksuplaani hinnatase? Rõhutatakse 3 aspekti.  Esiteks, tulumaks alaneb kõikide tulusaajate rühmade lõikes.
Teiseks, suhteliselt rohkem alaneb tulumaks just kõige jõukamas tulusaajate segmendis, mis on toonud kaasa ka oodatud kriitika. Seda peetakse ebaõiglust suurendavaks ja Trumpi laadseid ülirikkaid soodustavaks.
Kolmandaks, kuigi tulumaksu alanemine USA-s on suurendanud pikaajaliselt majanduskasvu, siis lühiajaliselt põletab selline tegevus ootuspäraselt suure augu  föderaaleelarvesse. Alati on põletanud,  alates Reaganist ja jätkates Bushidega - maksualandused on  toonud kaasa eelarvedefitsiidi suurenemise.  Mida siis demokraadid oma maksutõusudega on suutnud mõnevõrra vähendada.
Trump kavatseb ka föderaalvalitsuse kulutusi kokku tõmmata -  näiteks vähendada riigi kulutusi meditsiinisüsteemi nn Obamacare raames -  siis föderaaleelarve miinus ikkagi suureneb.  Pole võimalik ka suurendada teisi makse eelarve tasakaalustamiseks – näiteks pole erinevalt Eestist  föderaaleelarves peaaegu üldse tarbimismakse. Seega, pea ainuke lootus defitsiidist hoidumiseks on  suurenev majandusaktiivsus.  
Kokkuvõttes – uue USA presidendi maksuplaan on laual.  Võetakse aega arutada ja  kindlasti ei saa ka kõik väljapakutud asjad tegelikkuseks. Kas sellest saab ka epohhiloov reaganlik maksureform – indiviidi tulumaksude puhul pigem mitte; ettevõtte tulumaksu puhul võib-olla jah

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar